Skip to main content

Jeśli chcecie zobaczyć jak niebawem będzie wyglądał nasz serwis to możemy uchylić rąbka tajemnicy ;-) NOWA SZTUKA POLSKA
Jeszcze trochę pracy potrzeba by wyeliminować wszystkie błędy i przenieść materiały ale już niedługo...

Ryszard Styła

 

Zaczął grać na gitarze w wieku szesnastu lat. Jego idolami byli: Jimi Hendrix, Bob Dylan, Jimmy Page i Deep Purple. Zadebiutował w 1972 roku jako gitarzysta formacji bluesowo-rockowych, m.in. System. W 1976 r. wraz z grupą Stump pod kierunkiem Wojciecha Groborza zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Następnie współpracował z zespołem Jazz Live w którym grali uznani jazzmani: Jerzy Bezucha, Ryszard Kwaśniewski, Marian Pawlik i Stefan Sendecki.

Zasłynął dzięki niebanalnym i wszechstronnym kreacjom artystycznym. Był członkiem legendarnych grup wywodzących się z kręgu studenckiego – Wolna Grupa Bukowina i Wały Jagiellońskie. Grał w zespole jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band i w jazz-rockowej formacji Dżamble z którą współpracował do końca 1981 roku. Na początku 1982 r. trafił do zespołu Laboratorium z którym współpracował przez pięć lat i do Wałów Jagiellońskich. W kolejnych latach akompaniował piosenkarkom: Elżbiecie Adamiak, Maryli Rodowicz, Krystynie Prońko oraz piosenkarzom: Andrzejowi Zausze, Zbigniewowi Wodeckiemu i Ryszardowi Rynkowskiemu. Brał udział w projektach Vitlolda Reka i Tomasza Stańki. Nagrywał i koncertował z grupami Basspace Witolda Szczurka i Brass Time Adama Kawończyka – z zespołem Kawończyka wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie zdobył nagrodę indywidualną. Ponadto współpracował z krakowskimi poetami Adamem Ziemianinem i Wojciechem Belonem.

Od 1986 roku z powodzeniem prowadzi własny zespół Spectrum Session do którego zaprasza polskie i amerykańskie sławy jazzu i bluesa, takie jak: Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Władysław Sendecki, Andrzej Cudzich, Jorgos Skolias, Marek Bałata, Jacek Kochan, Robert Kubiszyn, Sławomir Berny, Leszek Szczerba, Jan Pilch, Krzysztof Ścierański, Piotr Wojtasik, Cezary Konrad, Kazimierz Jonkisz, Carlos Johnson, Billy Dickens, Ernie Adams, James Cammack, Steven Hooks, czy Derrick Jones. Ponadto gitarzysta współpracuje z nowohuckim raperem i performerem Pawłem Dróżdżem (Bohater).

Styła brał udział w licznych polskich festiwalach jazzowych, takich jak: Jazz nad Odrą, Solo, Duo, Trio, Jazz Jamboree, Zaduszki Jazzowe, Warsaw Summer Jazz Days, Era Jazzu, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, katowicki Festiwal Gitary Elektrycznej, Targi Kielce Jazz Festiwal (Muzyczne Listy do Milesa Davisa). Był również gościem wielu festiwali zagranicznych, jak: Zaduszki Jazzowe w Chicago, Międzynarodowe Festiwale Jazzowe w Hanowerze, Berlinie Zachodnim, Frankfurcie, Monachium, Bazylei, Zurychu, Wiedniu, Kijowie i Göteborgu.

Muzyk ma na koncie kilka płyt autorskich. W 1999 r. razem z córką Karoliną Styłą nagrał album pt. My Favorite Songs. Nagrana wspólnie z Jarosławem Śmietaną płyta Kind Of Life z 1998 roku została uznana za jedno z najlepszych dokonań w zakresie muzyki jazzowej. Autorskie dokonania Styły oscylują wokół estetyki fusion. Artysta wypracował na wskroś indywidualny styl własnej muzycznej wypowiedzi. Jednym z jego programów jest solowy recital gitarowy pt. Świat Gitarą Malowany, który zdradza fascynacje muzyką wszystkich kontynentów. Muzyk wiele lat spędził w Kanadzie i USA, gdzie również koncertował.

We wrześniu 2012 roku odbył się koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej Ryszarda Styły pt. Świat gitarą i poezją malowany. Artysta w poświęcił go nieżyjącemu pieśniarzowi Wojciechowi Belonowi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. E. Adamiak, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn z Wolnej Grupy Bukowina, Jerzy Filar, Grzegorz Bukała, Basia Stępniak-Wilk, Andrzej Sikorowski, Andrzej Poniedzielski, Marcin Daniec.

Źródło: Wikipedia

 

2010 - 2022 © Sztuka Polska.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie jakiejkolwiek treści bez zgody zabronione.

logo 75

W tym miesiącu nasz sewis sponsoruje Portret Pupila