Gdybyś chciał / chciała wesprzeć naszą pracę i kolejne produkcje zapraszamy tu:

patronite

Spotkanie z Artystą Antoni Wit Spotkanie z Artystą - Wit

23 czerwca 2013 doczekaliśmy się w naszym „Spotkaniu z Artystą" profesora Antoniego Wita. Program został przesunięty z marca, kiedy to Maestro odwołał swój przyjazd z powodu choroby. Nasz Gość został powitany na scenie przez prezes Gładysz koszem pięknych, letnich kwiatów w podziękowaniu za wspaniały koncert w jakim członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli 16 marca w Filharmonii Narodowej - było to koncertowe wykonanie Aidy.

Antoni Wit zakończył w tym sezonie artystycznym (2012/2013) obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Sprawował tę funkcję od 2002 roku. Od tego sezonu będzie dyrektorem artystycznym Orkiestry w Pampelunie (graniczący z Francją region Navarra).

W czasie programu Maestro dał się nam poznać od strony prywatnej - jego dzieciństwo i młodość w Krakowie, koledzy, szkoła, studia.

Maestro Wit podkreślił, że Kraków jest dla niego miejscem szczególnym, do którego ma duży sentyment. I chociaż w swojej bogatej karierze dyrygenta miał możliwość przebywać w wielu krajach świata zawsze z radością wraca do Krakowa, gdzie z resztą państwo Witowie mają swój dom.

Nasz gość przygotował niespodziankę - quiz wiedzy o sobie :-), w którym nagrodami były albumy płytowe -- nagrane przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej pod jego dyrekcją. Nagrody wręczał osobiście osobom z widowni, które pierwsze wskazały prawidłowa odpowiedź. Był to niezwykle miły gest, który został przyjęty z wielkim entuzjazmem przez widownię.

Artysta mówił z dużym dowcipem, był w świetnym humorze i nawet zasiadł na moment przy fortepianie by zagrać kilka akordów.

Do programu zostały zaproszone:
Katarzyna Oleś- Blacha,
która wykonała bardzo ambitny program przy akompaniamencie pianistki Renaty Żełobowskiej -- Orzechowskiej i kwartetu Cordes Classiques. Do akompaniamentu pojawiła się nawet na scenie Monika Sęk grająca na oboju koncertującym. Wykonały wspólnie arię Melissy z opery Amadigi di Gaula J.F. Haendla. Pani Katarzyna wykonała z Kwartetem wczesne dzieło Mozarta -- arię Conservati fedele na sopran i smyczki, z pianistką wykonały arię O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi Pucciniego, cavattinę Una voce poco fa' z Cyrulika Sewilskiego Rossiniego oraz na koniec programu niespodziankę: wokalizę miłosną Dla zatraconego w miłości sopranu -- jest to współczesna pieśń napisana przez Isabelle Aboulker. To brawurowe wykonanie wzbudziło prawdziwy entuzjazm nas wszystkich.

Kwartet Cordes Classiques w składzie : Tomasz Wyroba -- wiolonczela, Aneta Dumanowska -- altówka, Marcin Kmiecik -- II skrzypce, Piotr Marciak -- I skrzypce wykonali jeszcze dwa utwory: Capriccio po. 81 F. Mendelssohna (to na początek programu) oraz słynne Andante cantabile z I --go kwartetu smyczkowego  P. Czajkowskiego.

Program przygotowała i prowadziła prezes Stowarzyszenia Elżbieta Gładysz.

Oprawa muzyczna programu przypadła do gustu naszemu Gościowi, który nie krył wzruszenia słysząc tyle ambitnych, trudnych i pięknie wykonanych utworów przygotowanych specjalnie dla Niego.

23 czerwiec 2013
3923

DODAWANIE TREŚCI

logo 250