Czartoryscy. Historia kolekcji

Czartoryscy. Historia kolekcji

Kolekcja, której początki datowane są na 1801 rok, po wielu przeprowadzkach, znalazła swe miejsce w królewskim Krakowie. Tak powstało Muzeum Książąt Czartoryskich niegdyś własność Fundacji Książąt Czartoryskich, działające pod opieką krakowskiego Muzeum Narodowego. 29 grudnia 2016 roku Skarb Państwa nabył całą kolekcję.

Wystawa „Czartoryscy. Historia kolekcji” organizowana w Galerii Kordegarda ma na celu przybliżenie tego niezwykłego zbioru. Ekspozycja stworzona została przy współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Kolekcja powstawała w Puławach i w Paryżu, a w 1870 roku trafiła do Krakowa. Powstałe w ten sposób Muzeum Książąt Czartoryskich posiada obecnie kolekcję dzieł malarstwa europejskiego XIII-XVIII w., zabytków europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego (od średniowiecza do XIX w.), grafik, eksponatów sztuki starożytnej oraz militaria. Najcenniejszymi dziełami znajdującymi się w posiadaniu Muzeum są: „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn oraz „Krajobraz z wyspą skalistą” Pietera Bruegela Starszego, „Dziesięć miniatur portretowych rodziny Jagiellonów” Lucasa Cranacha Młodszego, „Satyr w gościnie u chłopa” Jacoba Jordaensa, czy „Portret mężczyzny” Hansa Holbeina, a także „Fryne” Artura Grottgera, „Polonia – Rok 1863” Jana Matejki, „Śniadanie w ogrodzie” Jana Piotra Norblina, czy „Scena batalistyczna” Aleksandra Orłowskiego i wiele innych.
Myślą przewodnią ekspozycji w Galerii Kordegarda jest przedstawienie sposobu kształtowania się prywatnych kolekcji w Polsce, w czasach łaskawych i trudnych. Głównym nurtem prowadzącym przez te założenia jest podział dokonany według zainteresowań i pomysłów kolekcjonerskich trzech najważniejszych postaci tworzących kolekcję Czartoryskich: Izabeli Czartoryskiej, Władysława Czartoryskiego i Adama Kazimierza Czartoryskiego.
Wystawa „Czartoryscy. Historia kolekcji” prezentowana w Kordegardzie akcentuje różnorodność i bogactwo kolekcji oraz stanowi zachętę do zaznajomienia się z pełną prezentacją zbiorów, która nastąpi dopiero z końcem roku 2019 w odrestaurowanym pałacu, jednym z budynków Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Czartoryscy. Historia kolekcji
7 grudnia 2017 – 14 stycznia 2018 roku
Kurator: Paulina Chełmecka (MNK)
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Partner: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt scenografii: Marcel Bencik, Kamila Schinwelska
Projekt graficzny: Elipsy
Kierownik Galerii: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz
Koordynator Galerii: dr Anna Rudek-Śmiechowska
Współpraca: Anna Sobesto, Jacek Tomaszewski.

DODAWANIE TREŚCI

logo 250